Poczucie nierealności

Kiedy jesteśmy pokrzywdzeni przestępstwem, początkowo wszystko może wydawać się nierzeczywiste.

Poczucie nierealności
close

Kiedy jesteśmy pokrzywdzeni przestępstwem, początkowo wszystko może wydawać się nierzeczywiste. Wiemy, co się wydarzyło, a jednak ciężko nam w to uwierzyć. Wiele osób odczuwa pewien rodzaj emocjonalnej pustki i może mieć trudności zdokładnym przypomnieniem sobie co się stało. Może im być trudno mówić o tym incydencie i rozumieć podawane im informacje. Wtedy też mogą pojawić się silne reakcje, na przykład napady płaczu, szok i gniew wobec sprawcy. Jednak po pewnym czasie wszystko staje się jaśniejsze i łatwiej jest rozmawiać o tym, co się wydarzyło.

Natrętne wspomnienia

Po doświadczeniu przestępstwa, niektóre osoby stale myślą o tym co się stało.

Natrętne wspomnienia
close

Po doświadczeniu przestępstwa, niektóre osoby stale myślą o tym co się stało.
W większości przypadków objawy te zanikają zczasem. w niektórych sytuacjach wspomnienia o tym wydarzeniu pozostają w pamięci przez dłuższy czas, wywoływane są przez jakiś obraz, zapach albo inne wspomnienie i mogą powodować identyczne reakcje jak samo przestępstwo. Obrazy mogą być tak wyraźne i silne, że czujemy jakby przestępstwo zostało ponownie popełnione. Te nawracające wspomnienia, nazywane retrospekcjami, mogą być bardzo przygnębiające. Jeśli przestępstwo zostało zgłoszone na policję i doszło do oskarżenia i procesu podejrzanego, pomiędzy przestępstwem, a procesem mogło minąć dużo czasu. Wielu pokrzywdzonych przestępstwem znajduje się wtedy w stresie, ponieważ znów muszą przywołać wspomnienia nieprzyjemnego wydarzenia, aby powiedzieć o tym sądowi. Jeśli retrospekcje nie znikają po kilku miesiącach, ważne jest, aby szukać pomocy.

Niepokój i trudności
z koncentracją

Doświadczenie przestępstwa może w nas wzbudzić uczucie niepokoju i bezbronności...

Niepokój i trudności zkoncentracją
close

Doświadczenie przestępstwa może w nas wzbudzić uczucie niepokoju i bezbronności. Często nasze reakcje stają się bardziej wyraźne, kiedy wracamy do tego, co się stało poprzez wspomnienia i retrospekcje. Ten lęk może spowodować trudności zkoncentracją i skłonność do irytacji.

Problemy ze snem

Wskutek przestępstwa wiele osób pokrzywdzonych ma problemy zzasypianiem,...

Problemy ze snem
close

Wskutek przestępstwa wiele osób pokrzywdzonych ma problemy zzasypianiem, ponieważ leżąc myślą o tym, co się stało i nawet jeśli w końcu zasną, często występują u nich koszmary senne o tym, co się wydarzyło. Zazwyczaj ludzie budzą się kilka razy w ciągu nocy. Problemy ze snem mogą powodować rozdrażnienie.

Wina

Typowe dla osób poszkodowanych przestępstwem jest poczucie winy za to, co się stało...

Wina
close

Typowe dla osób poszkodowanych przestępstwem jest poczucie winy za to, co się stało. „Dlaczego to spotkało właśnie mnie?” to pytanie, które wielu ludzi sobie zadaje starając się znaleźć sposób na wyjaśnienie przestępstwa. Pokrzywdzeni często kwestionują swoje postępowanie, żeby uniknąć podobnych zdarzeń w przyszłości. Mogą na przykład myśleć:
„Gdybym tylko tego nie zrobił/a…”,
„Gdybym tylko zrobił to, zamiast…”,
„Powinienem był…”
Ważne, aby pamiętać, że osoby pokrzywdzone nigdy nie są winne temu, że zostały pokrzywdzone przestępstwem. Jedynym odpowiedzialnym za przestępstwo jest sprawca.

Złość

Czasami osoby pokrzywdzone przestępstwem mogą odczuwać wielki gniew, a nawet nienawiść do sprawcy...

Złość
close

Czasami osoby pokrzywdzone przestępstwem mogą odczuwać wielki gniew, a nawet nienawiść do sprawcy. Często prowadzi to do myśli o zemście, wydobywa znas cechy, których u siebie nie znaliśmy.
Oczywiście ważne jest, aby widzieć różnicę pomiędzy fantazją a rzeczywistością, istotne jest też, abyśmy nie obciążali się winą za te myśli. Jest to całkowicie normalna reakcja, która zazwyczaj ustępuje, kiedy stajemy się bardziej zdystansowani do tego, co przeżyliśmy.
Nierzadko pokrzywdzeni zaprzeczają albo próbują stłumić to, co się stało. w ten sposób radzą sobie zprzygnębieniem, jakie odczuwają po tym, jak stali się obiektem przestępstwa.
Rozpoczęcie przypominania sobie tego, co wcześniej „musieliśmy zapomnieć”, jest trudnym procesem i może potrwać dłuższy czas. Dlatego nie jest niczym niezwykłym, że osoby w kryzysie, zanim odzyskają równowagę, przez dłuższy czas odczuwają gniew.

Strach

Wiele osób pokrzywdzonych przestępstwem odczuwa strach...

Strach
close

Wiele osób pokrzywdzonych przestępstwem odczuwa strach. Mogą oni na przykład bać się wyjść na zewnątrz, przejść obok miejsca przestępstwa albo zostawać sami w domu.
Wiele osób boi się sytuacji, które przypominają im o okolicznościach przestępstwa.
Możemy również czuć, że nasze podstawowe poczucie bezpieczeństwa zostało naruszone i w związku ztym odczuwać większą podejrzliwość w stosunku do innych ludzi, co prowadzi do tego, że nie jesteśmy zdolni żyć tak jak wcześniej.

Wahania nastroju, depresja, lęk

Niektórzy ludzie cierpią na wahania nastroju...

Wahania nastroju, depresja, lęk
close

Niektórzy ludzie cierpią na wahania nastroju.
W jednej chwili mogą czuć się zupełnie normalnie a za chwilę mogą dostać ataku wściekłości albo ataku płaczu. Są to całkowicie normalne reakcje
Mogą również wystąpić różne typy depresji i lęku.

Dolegliwości fizyczne

Czasami reakcje psychologiczne na przestępstwo mogą prowadzić do problemów fizycznych...

Dolegliwości fizyczne
close

Czasami reakcje psychologiczne na przestępstwo mogą prowadzić do problemów fizycznych, np. problemów zjedzeniem, bóli w klatce piersiowej, zawrotów głowy, bólów głowy, pleców i karku, problemów żołądkowych i potliwości.

Reakcje bliskich osób

Bywa, że bliscy osób pokrzywdzonych przestępstwem mogą winić jego lub ją za to, co się stało...

Reakcje bliskich osób
close

Bywa, że bliscy osób pokrzywdzonych przestępstwem mogą winić jego lub ją za to, co się stało.
Może być to spowodowane strachem, który odczuwają, ponieważ ktoś im bliski doświadczył przestępstwa i myślą, że równie dobrze mogło się to przydarzyć im samym.
Niestety, może to spowodować, że osoba poszkodowana bez powodu zacznie obarczać samą siebie poczuciem winy i wstydu.
Ludzie obwiniają osoby pokrzywdzone nieświadomie, jako sposób na znalezienie wyjaśnienia, dlaczego wydarzenie miało miejsce.