U ofiar przestępstw można zaobserwować szeroką gamę reakcji psychologicznych. Fizyczne i finansowe konsekwencje przestępstw są znane i zauważalne. Traumatyczne doświadczenia spowodowane w wyniku przestępstwa oraz konsekwencje tych doświadczeń są mniej znane i rozumiane, ponieważ trudno je dostrzec.
Osoby cierpiące na urazy psychiczne, spowodowane przez zdarzenie kryzysowe np. przestępstwo często opisują swoją sytuację słowami: “Nic nie jest jak dawniej”.
Kiedy czyjaś integralność fizyczna i psychiczna jest zaatakowana lub zagrożona, osoba może przeżyć traumatyczne wydarzenie. Osoba narażona na nieprzewidywalne sytuacje może czuć się zdesperowana i bezradna, a to uczucie bezsilności może mieć trwały wpływ na jej rozumienie siebie i świata.
Ofiary przestępstw mogą stracić, często na stałe zaufanie do innych. U niektórych ofiar może wystąpić silne poczucie podejrzenia w stosunku do innych osób, które ostatecznie może doprowadzić do całkowitego wyobcowania od rodziny, przyjaciół i społeczeństwa.
Niektóre osoby pokrzywdzone przestępstwem cierpią na psychosomatyczne konsekwencje, tj. reakcje fizyczne na stres. Konkretne bodźce, takie jak, np. dźwięk, który przypomina ofierze przestępstwa nie tylko wspomnienia, ale też może pobudzić reakcje fizyczne, takie jak kołatanie serca lub wzrost ciśnienia krwi. Może to prowadzić do rozwoju chorób, takich jak przewlekłe choroby kardiologiczne.
Innym objawem charakterystycznym dla ofiar przestępstw jest chroniczna/przewlekła pesymistyczna wizja przyszłości. Widoczne jest to w biernym zachowaniu, zmniejszonym poczuciem własnej wartości podczas wykonywania codziennych zadań i obowiązków.