To naturalne, że zaangażowanie w procedury sądowe może wzbudzać niepokój oraz nasuwać liczne pytania dotyczące możliwego rozwoju wypadków oraz właściwego sposobu postępowania.
Odnajdziesz tu krótki opis etapów postępowania w sprawie karnej. Postaramy się dostarczyć prostych odpowiedzi na następujące pytania:
- w jaki sposób zgłosić podejrzenie zaistnienia przestępstwa?
- w jaki sposób prowadzone jest dochodzenie?
- Co może wydarzyć się w sądzie?
- Jak przygotować się do sprawy sądowej?
- Czym jest odwołanie?
Opisana poniżej procedura znajduje zastosowanie wówczas, gdy sprawcą przestępstwa jest osoba powyżej lat 17 lub pełnoletnia.
W przypadku sprawców poniżej 17 roku życia zazwyczaj stosuje się osobną procedurę, zgodnie z Ustawą opostępowaniu w sprawach nieletnich.
Pamiętaj, że dzieci pokrzywdzone przestępstwem (za dziecko uważa się każdą osobę poniżej 18 roku życia) oraz osoby pokrzywdzone
o szczególnych potrzebach, na przykład z uwagi na pokrzywdzenie określonymi przestępstwami, jak np.: przestępstwa przeciwko wolności seksualnej, mają prawo do szczególnej ochrony w postępowaniu karnym.
Każda osoba pokrzywdzona przestępstwem biorąca udział w postępowaniu karnym ma prawo do zrozumiałej informacji, traktowania
z godnością i szacunkiem, bycia wysłuchanym oraz ochrony przed wtórną wiktymizacją (wtórna wiktymizacja to takie działanie przedstawicieli służb np.: policji, prokuratury, sądu, pomocy społecznej i innych, które powoduje dodatkowe cierpienie osoby pokrzywdzonej).