NIEKTÓRE REAKCJE PSYCHICZNE ZWIĄZANE Z DOŚWIADCZENIEM PRZESTĘPSTWA


Mogą pojawić się emocje i myśli, z którymi trudno sobie poradzić. Nawet jeśli te emocje są naturalne, może pojawić się uczucie bezradności i utraty kontroli, i to może budzić lęk.

Ważne jest aby pamiętać, że w większości przypadków te uczucia zostaną przezwyciężone i z biegiem czasu odzyskasz poczucie kontroli nad swoim życiem.

Możesz identyfikować się z wieloma albo z żadnym z opisanych tu reakcji. Ważne jest żeby zrozumieć, że nie ma z góry narzuconych sposobów na to, co możesz czuć i jak reagować.

Kiedy jesteśmy ofiarami przestępstwa, może to na nas wpływać w różny sposób. Wszyscy mamy swoje własne strategie radzenia sobie
z trudnościami w naszym życiu. Normalnie te strategie działają całkiem dobrze i pomagają w różnych okolicznościach. Jednak jako ofiary przestępstwa znajdujemy się w sytuacji w której reagujemy inaczej i strategie, których zazwyczaj używamy mogą nie wystarczać.

Często czujemy, że nasza osobista integralność została naruszona a my jesteśmy w fazie szoku.

Poza tym możemy doświadczyć problemów takich jak zaburzenia snu, depresja, niepokój i poczucie winy. Możemy czuć się winni nawet jeśli wiemy, że nie ponosimy winy za to co się stało.

To właśnie ta sytuacja, kiedy nie zgadzamy się i nie rozumiemy naszych reakcji jest dość uciążliwa dla większości ludzi.

To co w rzeczywistości jest całkowicie normalną reakcją na nienormalną sytuację sprawia, że czujemy się jakbyśmy stracili całą kontrolę.

Wtedy też świat może się wydawać bardzo niebezpiecznym miejscem.

JESTEM OSOBĄ POKRZYWDZONĄ PRZESTĘPSTWEM: KONSEKWENCJE I REAKCJE PRAWA OSÓB POKRZYWDZONYCH PRZESTĘPSTWEM POSTĘPOWANIE KARNE KTO JEST KIM


KTO MOŻE CI POMÓC? USŁUGI WSPARCIA MAP

Góra strony Mapa serwisu Wyjście